Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestEmail this to someone

BMW na CES 2015 ukázalo, co všechno dokážou laserové světlomety

BMW na veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas představilo na modelu M4 koncept osvětlení Iconic Lights, na kterém ukázalo, co by všechno mohly umět světla na autě v budoucnosti.

Hlavní úlohu při tom hrály přední laserové světlomety, které díky propojení s různými asistenčními systémy přizpůsobují intenzitu a směr světla aktuálním podmínkám.

Při zrychlení nad 70 km/h se automaticky zapnou dálkové světla, která mají teoretický dosvit těžko uvěřitelných 600 metrů. Selektivní systém přitom sleduje vozidla v protisměru a světelný tok je dynamicky směrován tak, aby neoslňoval protijedoucí vozidla.

Pomocí infračerveného světla je systém světel schopný detekovat neosvětlené chodce nebo zvířata až na 100 metrů dopředu a upozornit jak řidiče, tak chodce, na potencionálně nebezpečnou situaci.

Kamerový systém zase umí detekovat úzké průjezdy na silnici před sebou a umí před sebe promítnout, jestli lze mezerou s autem projet nebo jestli se do ní nevejde.

Přední světla se pomocí údajů o poloze zase dokáží připravit na dynamické osvětlení zatáček nebo kruhových objezdů, a to ještě před tím, než do nich vjedete.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestEmail this to someone